Hall of Fame

OG = Olympic Games
PAR = Paralympics
WC = World Championships
EC = European Championships
UNI = Universiade
JWC = Junior World Championships
JEC = Junior European Championships
EDC = European Deaf Championship
EDJC = European Deaf Junior Championship
EYOF = European Youth Olympic Festifal
SWC = School World Championships
SEC = School European Championships
VWC = Veteran World Championship

 

2016Heikkilä Tuomasorienteering relaygoldEC U18
2016Mäkinen OskarijudosilverEC u18
2015Savikurki Tainadance sportbronzeWC
2015Mikkola MonikasailingsilverJEC U21
2015Mikkola MonikasailingbronzeJWC U21
2015Kanerva EmiliajudosilverJWC U18
2015Aidoo Fiifi, Tahvanainen Joonas, Ventoniemi Henri, Michelsen OskarbasketballgoldJEC U20 B-div
2015Kanerva EmiliajudobronzeEYOF
2015Lehikoinen Viiviathletics, 400 m hurdlesgoldEYOF
2015Borovskaya Valeriaathletics, high jumpsilverEDC
2015Kanervo Jussiathletics, 400 m hurdlessilverJEC U23
2015Kokkonen Sonja, Kolkkanen Heleri, Linna Iina, Purje Aino, Rants Katiirhythmic gymnasticsbronzeUNI
2015Kokkonen Sonja, Kolkkanen Heleri, Linna Iina, Purje Aino, Rants Katiirhythmic gymnasticsbronzeUNI
2015Raitanen Topiorienteering, relaygoldJWC U20
2015Kanerva EmiliajudogoldJEC
2015Heino JerewrestlingbronzeJEC
2015Lehtonen KaisatriathlonbronzeWC
2015Ståhlberg Emiliaorienteering, relaybronzeJEC
2015Syrjäläinen Topiorienteering, relaybronzeJEC
2015Lehtonen KaisatriathlongoldEC
2015Mäkinen Miska, Nuutinen Eero, Luoma Henri, Holopainen RikufloorballgoldJWC
2015Heljanko Christian, Palmu Petrusice-hockeysilverJWC U18
2015Ståhlberg Emilia, Nummela Liinu, Mahlamäki Ella,  Norrbacka Sanni, Haltia Riikkaorienteering team competitionsilverSWC
2015Syrjäläinen Topi, Heikkilä Tuomas, Heikkilä Ollipekka, Palmen Alvar, Lehtoranta Teemuorienteering team competitionbronzeSWC
2015Heikkilä Tuomasorienteering middle dist.bronzeSWC
2015Ståhlberg Emiliaorienteering middle dist.silverSWC
2015Syrjäläinen Topiorienteering middle dist.silverSWC
2015Ståhlberg Emiliaorienteering long dist.silverSWC
2015Heikkilä Ollipekkaorienteering long dist.goldSWC
2015Tuominen Minnamari, Rantamäki Karoliinaice-hockeybronzeWC
2015

Ahti Sofie, Rauhala Ida, Vuoksinen Kaisa, Juhola Tina, Laaninen Saara, Laukkanen Salla

synchronized skatingsilverWC
2015

Ekholm Ina, Sipilä Camilla, Alanko Jenna, Vuoksinen Tiina, Saarinen Julia, Väkevä Sara, Pusa Reetta, Muje Maria

synchronized skatinggoldJWC
2015

Maaranen Mariia, Timonen Martina, Kaski Salla, Auranen Laura-Maria, Mäkelä Veera, Koivuniemi Henrika, Knuuttila Sara, Ylppö Aurora, Herva Julia, Holmberg Nora

synchronized skatingsilverJWC
2015Savikurki Tainadance sportsilverEC
2015Koskinen Riina, Äijänen Jami, Äijänen MikosquashsilverJEC
2015Tuominen Minttu, Rantamäki Karoliinaice hockeybronzeWC
2014Savikurki Tainadance sportbronzeWC
2014Kotaja Amandawheelchair racing 100mgoldEC
2014Lehtonen KaisatriathlonsilverWC
2014Mikkola MonikasailinggoldJWC
2014Raitanen Topiorienteering, relaysilverJEC U18
2014Raitanen TopiorienteeringbronzeJEC U18
2014Heikkilä Tuomasorienteering, relaygoldJEC U16
2014Heikkilä TuomasorienteeringsilverJEC U16
2014Heikkilä Tuomasorienteering, sprintbronzeJEC U16
2014

Vuoksinen Kaisa, Juhola Tiina, Tiensuu Laura, Laaninen Saara, Laukkanen Salla

synchronized skatinggoldWC
2014

Pulkkinen Oona, Peuralinna Jenna, Kytölä Kaisa,  Laukkanen Iina, Vaajoensuu Oona, Tötterman Katarina, Nurmi Melissa, Niskanen Tiina, Kröger Anni, Korpijaakko Anna-Sofia, Sydänmaanlakka Anni

synchronized skatingbronzeWC
2014

Kaski Salla, Holmberg Nora, Herva Julia, Timonen Martina, Hellström Sara, Häikiö Sara, Maaranen Mariia, Tapio Mikaela, Samuelsson Henriikka, Vihma Nona, Auranen Laura-Maria

synchronized skatinggoldJWC
2014Teräväinen Teuvoice hockeygoldJWC U20
2014Kantee JessicaringettegoldWC
2014Mikkola MonikasailinggoldJWC
2013Balatkhanov VadudjudobronzeU23EC
2013Salmenkylä Anton, Heikkilä Ollipekkaorienteering, relaysilverJEC
2013Muhonen OskarisailingbronzeJEC
2013Blässar NikisailingsilverJWC
2013Blinnikka DanielwindsurfingsilverJWC
2013Mikkola MonikasailingbronzeJWC
2013Kotaja Amandawheelchair racing 200msilverWC
2013Kotaja Amandawheelchair racing 100msilverWC
2013Savikurki Tainadance sportbronzeEC
2013

Borgström Amanda, Hakala Julia, Joutsi Anna, Ylöstalo Anna

synchronized skatinggoldWC
2013

Ahti Sofie, Kampman Elina, Turunen Anna, Rauhala Ida

synchronized skatinggoldJWC
2013

Hellström Sara, Kaski Sanna, Kero Emma-Riikka, Kytölä Kaisa, Laukkanen Iina, Maaranen Mariia, Peuralinna       Jenna, Pulkkinen Oona, Samuelsson Henriikka, Tapio     Mikaela, Tarhio Reetta, Timonen  Martina, Vaajoensuu Oona

synchronized skatingsilverJWC
2013Blinnikka DanielWinter Ice and Snow SurfinggoldJWC
2013Blinnikka DanielWinter Ice and Snow SurfingsilverWC
2013Blinnikka DanielWinter Ice and Snow Surfing / short track slalombronzeJWC
2012Savikurki Tanjadance sportbronzeEC
2012Seppälä Hanna-Maria, Kurki Laura, Tuomola Andreiswimming, relaybronzeEC
2012Seppälä Hanna-Maria, Kurki Lauraswimming, relaysilverEC
2012Blinnikka DanielwindsurfingbronzeJEC
2012Borovskaya Valeriaathletics, high jumpgoldEDJC
2012Borovskaya Valeriaathletics, 100m runsilverEDJC
2012Borovskaya Valeriaathletics, shot putsilverEDJC
2012Mikkola MonikasailingsilverJEC
2012Mikkola MonikasailinggoldJEC
2012Tapper KaarlesailingbronzeJEC
2012Lehtinen Silja, Kanerva Silja, Wulff Mikaelasailing, match racebronzeOG
2012Petäjä TuuliwindsurfingsilverOG
2012Blinnikka DanielwindsurfingbronzeWC
2012Blinnikka DanielwindsurfingsilverJWC
2012Kotaja Amandawheelchair racinggoldEC
2012Multala SarisailingbronzeWC
2012Lehtinen Silja, Kanerva Silja, Wulff MikaelasailinggoldWC
2012Tuominen OllisquashgoldEC
2012Soini Emiliasquash, teambronzeJEC
2012Kampman Elina, Rauhala Ida, Turunen Anna, Vaajoensuu Oona, Vuoksinen Kaisasynchronized skatingsilverJWC
2012Kaski Sanni, Kero Emma-Riikka, Korpijaakko Anna-Sofia, Kytölä Kaisa, Laukkanen Iina, Metsäniitty Marjut, Niskanen Tiina, Sirkiä Susanna, Pulkkinen Oonasynchronized skatinggoldJWC
2012Arkkila Hillevi, Eskelinen SiljafloorballgoldJWC
2012Lundén Roosabowling, team eventgoldJEC
2012Lundén RoosabowlingbronzeJEC
2012Petäjä TuuliwindsurfingbronzeEC
2011Blinnikka DanielwindsurfingsilverJWC
2011Karjalainen Mia, Pasanen EijafloorballsilverWC
2011Christersson Lotta, Haikonen Heta, Karevuo Jaana, Kröger Anni, Mäntylä Tiina, Niinivaara Tuuli, Rihtamo RInga, Semi Nadja, Spiridovitsh Laurasynchronized skatinggoldWC
2011Borgström Amanda, Kero Emma-Riikka, Korpijaakko Anna-Sofia, Niskanen Tiina, Nurmi Melissa, Sirkiä Susanna, Sydänmaanlakka Anni, Tötterman Katarina, Vaajoensuu Oonasynchronized skatinggoldJWC
2011Turunen MaaretorienteeringsilverSWC
2011Granlund Mikael, Ruutu Tuomo, Väänänen Ossiice hockeygoldWC
2011Fagerholm AaronfloorballgoldJWC
2011Lunden Roosabowling teamgoldJEC
2011Lunden RoosabowlingsilverJEC
2011Aaltonen Henni, Karjalainen Anna, Laukkanen Salla, Lipiäinen Pilvi, Salmi Annina, Turunen Tiina, Vedenoja Sara, Yliniemi Henriikkasynchronized skatingsilverWC
2011Laaninen Saara, Juhola Tiina, Rauhala Ida, Tiensuu Laura, Vuoksinen Kaisasynchronized skatingsilverJWC
2011Lahtinen AlexanderfencingbronzeJWC
2010Seppälä Hanna-Maria, Niemi Marleneswimming relaybronzeEC
2010Liukkonen Sonja, Hietaoja Essiorienteering, relaysilverJEC
2010Lantee Annefield archerygoldWC
2010Ritvasalo SannawrestlingsilverJEC
2010Multala SarisailinggoldWC
2010Tuominen OllisquashbronzeEC
2010Tuuha Tomiapparatus gymnasticsgoldEC
2010Aaltonen Henni, Yliniemi Henriikka, Laaninen Saara, Laukkanen Salla, Salmi Annina, Turunen Tiina, Vedenoja Sara, Karjalainen Anna, Lipiäinen Pilvisynchronized skatingsilverWC
2010Borgström Emilia, Christersson Lotta, Karevuo Jaana, Mäntylä Tiina, Niinivaara Tuuli, Nadja Semi, Spiridovitsh Laura, Haikonen Heta, Rihtamo Ringa, Anttila Laurasynchronized skatinggoldWC
2010Lepistö Laurafigure skatingbronzeWC
2010Hautakoski Sala, Niskanen Tiina, Nurmi Melissa, Paul Mia, Piuhola Petriina, Sydänmaanlakki Anni, Tötterman Katarina,synchronized skatinggoldJWC
2010Juhola Tiina, Vuoksinen Kaisasynchronized skatingbronzeJWC
2010Ruutu Tuomo, Ruutu Jarkko, Peltonen Villeice hockeybronzeOG
2010Rantamäki Karoliina, Laaksonen Emma, Rajahuhta Annina, Tuominen Minnamari, Vanhatalo Annaice hockeybronzeOG
2010Lepistö Laurafigure skatingsilverEC
2009Seppälä Hanna-Mariaswimming 100m Individual MedleybronzeEC
2009Söderberg JonmotocrosssilverJWC
2009Pelkonen Rainerrunning 800msilverVWC
2009Pelkonen Rainerrelay 4x400mgoldVWC
2009Pelkonen Rainerrunning 1500mgoldVWC
2009Nirkko TapiosailingsilverEC
2009Multala SarisailinggoldWC
2009

Henritius Ida, Haverinen Venla

aesthetic group gymnasticsgoldWC
2009Kivistö Tommiice hockeybronzeJWC
2009Boy´s teamorienteering, team resultbronzeSWC
2009Suominen Miikaorienteering middle distancebronzeSWC
2009Lintula TyttibandysilverJWC
2009Mäkelänrinne Girls teamfootballbronzeSWC
2009Laaksonen Emma, Lallukka Piia, Rantamäki Karoliina, Tuominen Satuice hockeybronzeWC
2009Lommi Rosa, Nyberg Annasynchronized skatingsilverWC
2009Borgström Emilia, Hautakoski Sala, Nurmi Melissa, Paul Mia, Piuhola Petriina, Soikkeli Laurasynchronized skatinggoldJWC
2009Lintula TyttibandysilverJWC
2009Lepistö Laurafigure skatinggoldEC
2008Laurila Annefield archerybronzeWC
2008Multala Sarisailin Laser RadialgoldEC
2008Henritius Ida, Haverinen Venlaaesthetic group gymnasticsgoldWC
2008Rantanen TeemusailinggoldWC
2008Niemi Antti-Jussi, Peltonen Ville, Ruutu Tuomo, Väänänen Ossiice hockeybronzeWC
2008Heinaro Einari, Lehtinen Lauri, Mikkola Oskari, Summanen Eetuorienteering, team resultsilverSWC
2008Mikkola Oskariorienteering, long distancebronzeSWC
2008Heinaro Einariorienteering, long distancegoldSWC
2008Laaksonen Emma, Lallukka Piia, Rantamäki Karoliinaice hockeybronzeWC
2008Seppälä Hanna-Mariaswimming 100m Individual MedleysilverWC
2008Seppälä Hanna-Mariaswimming 100m FreestylebronzeWC
2008Lehtinen Siljasailing, Women´s Match RacingbronzeWC
2008Aalto Tiina, Anttila Laura, Christersson Lotta, Haikonen Heta, Kanninen Salla, Muukkonen Nina, Mäntylä Tiina, Niemi Linda-Julia, Niinivaara Tuuli, Rihtamo Ringa, Uusitalo Saanasynchronized skatinggoldWC
2008Puhakka Joonadiving 3mbronzeEC
2008Seppälä Hanna-Mariaswimming 100m FreestylesilverEC
2008Puhakka Joonadiving 1msilverEC
2008Aaltonen Henni, Helldan Amanda, Ruokamo Anna, Salmi Annina, Vedenoja Sara, Yliniemi Henriikkasynchronized skatingbronzeJWC
2008Borgström Emilia, Hautakoski Sala, Karevuo Jaana, Paul Mia, Soikkeli Laura, Spiridovitsh Laurasynchronized skatinggoldJWC
2008Honkimaa Anniski orienteering, relaysilverJWC
2008Lepistö Laurafigure skatingbronzeEC
2007Seppälä Hanna-Mariaswimming 100m Individual MedleygoldEC
2007Karjalainen Iiro, Pennanen Mikkocheer mixedbronzeWC
2007Naderahmadi Delnija, Täyrynen Sirpacheer all femalesilverWC
2007Karisto Janne, Kortelainen Teemu, Tikkanen JirifloorballbronzeJWC
2007Kantee Jessica, Vanhatalo AnnaringettegoldWC
2007Rusanen Anttitrail orienteeringsilverWC
2007Rantanen TeemusailinggoldJEC
2007Saari Hanna, Wulff Mikaelasailing 470 classbronzeJWC
2007Jokinen Ramirunning 4x100m, relaybronzeJEC
2007Multala Sarisailing Laser RadialsilverWC
2007Niemi Viliorienteering, relaybronzeJEC
2007Joutsen Arja, Pasanen EijafloorballsilverWC
2007Peltonen Ville, Ruutu Jarkko, Ruutu Tuomoice hockeysilverWC
2007Mäkelänrinne Boys teamfloorballsilverSWC
2007Mäkelänrinne Girls teamfloorballsilverSWC
2007Jahnsson Tatushukokai karatesilverJEC
2007Greatluck Lim, Christersson Lotta, Kanninen Salla, Mäntylä Tiina, Niinivaara Tuuli, Soikkeli Laurasynchronized skatinggoldJWC
2007Anni Honkimaaski orienteering, relaybronzeJWC
2006Hanna-Maria Seppäläswimming 50m FreestylebronzeEC
2006Hanna-Maria Seppäläswimming 100m Individual MedleygoldEC
2006Matti Rajakyläswimming 4x50 m MedleysilverEC
2006Mia Karjalainen, Liisa Kokkonen, Mikaela WallgrenfloorballsilverJWC
2006Anne Laurilafield archerysilverEC
2006Jani RainelapowerliftinggoldJWC
2006Joona Puhakkadiving 3mbronzeEC
2006Joona Puhakkadiving 1mgoldEC
2006Silja Lehtinensailing 29ergoldWC
2006Vuokko Rajamäkiathletics, discusbronzeSWC
2006Jaro Arhokarishukokai karatesilverJWC
2006Tatu Jahnssonshukokai karategoldJWC
2006Antti Kupiainenwushu kungfusilverJEC
2006Sakari Nisulabreak dance crewsilverEC
2006Tea Huovinenstreet dance formationbronzeEC
2006Ville Peltonen, Jarkko Ruutu, Tuomo Ruutuice hockeybronzeWC
2006Hanna-Maria Seppäläswimming 100m Individual MedleysilverWC
2006Anna Karjalainen, Emma Konu, Pilvi Lipiäinen, Henna Reini, Paula Vartia, Noora Vesamäki, Sini Aarnio, Jonna Erkkola, Katri Kalevi, Maria Kokko, Anu Peltonen, Anu Oksanen (coach)synchronized skatinggoldWC
2006Tiina Aalto, Leena Lempinen, Taru Loikas, Laura Lindfors, Heta Haikonen, Nina Muukkonen, Saana Uusitalo, Miia Manninen, Inna Saraneva, Milja Sarkkinen, Tiia Sormunen, Elina Luotonensynchronized skatingbronzeWC
2006Katri Aalto, Anna Ruokamo, Laura Samuelsson, Jasmiina Tuohilampi, Sara Vedenojasynchronized skatinggoldJWC
2006Laura Anttila, Salla Kanninen, Linda-Julia Niemi, Greatluck Limsynchronized skatingsilverJWC
2006Antti-Jussi Niemi, Ville Peltonen, Jarkko Ruutuice hockeysilverOG
2005Matti Rajakyläswimming 50m ButterflybronzeEC
2005Hanna-Maria Seppäläswimming 100m Individual MedleygoldEC
2005Hanna-Maria Seppäläswimming 100m FreestylesilverEC
2005Laura WoodkaratesilverJWC
2005Ildar Bedretdin, Joonas Dammert, Tomer Hovav, Lauri Hyytiäinen, Petteri Rapo, Juhana SärkeläfloorballsilverJWC
2005Tapio Nirkkosailing, FinnsilverJWC
2005Jani Rainelapowerlifting, bench pressgold (World Record)JWC
2005Jani RainelapowerliftingsilverJWC
2005Katariina Vestmanweight liftingbronzeJEC
2005Antti Kupiainenwushu kungfusilverJEC
2005Ahti SalomaaarcherygoldJEC
2005Sari Multalasailing, Laser RadialbronzeEC
2005Henry Myöhänenamerican footballbronzeEC
2005Hannu AirilaorienteeringbronzeJWC
2005Sari MultalasailingsilverEC
2005Teemu RantanensailinggoldEC
2005Heidi Ahonen, Virva Junkkari, Laura Kalmari, Linda Lindqvist, Sanna Malaska, Anne Mäkinen, Tiina Salmen, Terhi Uusi-Luomalahti, Sanna Valkonenfootballposition 3-4EC
2005Arja Joutsen, Suvi Saukko, Eija Pasanen, Elisa SimonenfloorballsilverWC
2005Katri Aalto, Anna Karjalainen, Emma Konu, Henna Reini, Laura Samuelsson, Jasmiina Tuohilampi, Paula Vartia, Noora Vesamäkisynchronized skatinggoldJWC
2005Jasmin Joutsenlahtisynchronized skatingsilverJWC
2005Sini Aarnio, Anna-Sofia Hokkanen, Jonna Erkkola, Katri Kalevi, Maria Kokko, Tiina Kujala, Anu Peltonen, Heli Tikkanensynchronized skatingbronzeWC
2005Tiina Aalto, Leena Lempinen, Laura Lindfors, Taru Loikas, Elina Luotonen, Nina Muukkonen, Saana Uusitalo, Miia Manninen, Inna Saraneva, Milja Sarkkinen, Tiia Sormunensynchronized skatingsilverWC
2004Jutta Junttilaaerobic, teamgoldWC
2004Matti Rajakyläswimming 4x50 m relaybronzeEC
2004Emma-Lotta Laine, Anna VanhataloringettegoldWC
2004Erika Alava, Löytiäinen Miia, Nyberg Emilia, Niina VilppunenfloorballsilverJWC
2004Nea Valleniuskarate, katabronzeEC
2004Lauri Lehtinen, Miikka Pennanensailing, 29ersilverWC
2004Sari Multalasailing, EuropesilverWC
2004Mårten Boströmorienteering, sprintbronzeEC
2004Liisa Loikasaesthetic group gymnasticsgoldWC
2004Susanna Salkola, Noora Salonojaswimming 6X50 m relaybronzeSEC
2004Mikael Rajalahigh jumpinggoldSEC
2004Lauri KapanenfloorballbronzeWC
2004Joona Puhakkadiving 3 msilverEC
2004Joona Puhakkadiving 1 mgoldEC
2004Sini Aarnio, Jonna Erkkola, Anne-Sofia Hokkanen, Maria Kokko, Anna Konu, Tiina Kujala, Anu Peltonen, Heli Tikkanensynchronized skatinggoldWC
2004Tiina Aalto, Leena Lempinen, Taru Loikas, Elina Luotonen, Tiia Sormunensynchronized skatingbronzeWC
2004Emma Konu, Henna Reini, Laura Samuelsson, Jasmiina Tuohilampi, Paula Vartiasynchronized skatinggoldJWC
2004Satu Tuominenice hockeybronzeWC
2004Janne Hänninenspeed skating, 500m sprintbronzeWC
2004Kevin Kanteeice hockeybronzeJWC
2004Mika Poutalaspeed skating, 500m normalbronzeEC
2003Hanna-Maria Seppäläswimming 100m freestylebronzeEC
2003Mäkelänrinne Boys´ teamfootballbronzeSWC
2003Miro Herlin, Juhani Jalkanen, Lauri Kapanen, Henri Lehtonen, Ville MäenpääfloorballgoldJWC
2003Tapio NirkkosailingbronzeJWC
2003Sari MultalasailingsilverWC
2003Anne Laurilafield archerysilverEC
2003Mopsi Veromaashooting, teamsilverEC
2003Siina Pylkkä4x100m running, relaybronzeJEC
2003Lauri Lehtinen, Miikka Pennanensailing 29ersilverEC
2003Hanna-Maria Seppäläswimming 100m freestylegoldWC
2003Joona Puhakkadiving, 1mbronzeWC
2003Sari MultalasailingsilverEC
2003Sandra Kouzminashukokai karate, katabronzeJEC
2003Sandra Kouzminashukokai karatebronzeJEC
2003Tuomas Tervoorienteering, shortsilverJWC
2003Christina Mavrakis, Essi Raitioaesthetic group gymnasticssilverWC
2003Liisa Loikasaesthetic group gymnasticsgoldWC
2003Arja Joutsen, Suvi Saukko, Riikka Siberg, Elisa SimonenfloorballbronzeWC
2003Maria VäisänenbadmintonbronzeJEC
2003Ville LångbadmintonbronzeJEC
2003Matti Rajakyläswimming 4 x 50 m relaysilverEC
2003Jonna Erkkola, Tiina Kujalasynchronized skatinggoldJWC
2003Mervi Heinaro, Anna-Sofia Hokkanen, Katri Kalevi, Marja Kokko, Anna Konu, Anu Peltonen, Kaisa Simola, Heli Tikkanensynchronized skatingsilverWC
2003Sari Suomalainenski orienteering, longbronzeJWC
2002Tomi Mäki, Tuomo Ruutuice hockeybronzeJWC
2002Anne LaurilaarcherybronzeWC

2002

Anne Laurila

archery, team

silver

EC

2002

Sari Multala

sailing

gold

EC

2002

Mikko Halvari

decathlon

bronze

JWC

2002

Matti Rajakylä

swimming 50 m freestyle

bronze

JWC

2002Laura Virkki, Saara Virkki, Iiro KarjalainenCheer MixedgoldEC
2002Sirpa Täyrynencheer seniorgoldEC

2002

Sirpa Täyrynen

cheerleading

silver

EC

2002

Helena Juppala

shooting 3 x 20 ls

silver

WC

2002

Helena Juppala

shooting, team 60 ls

gold

WC

2002

Tuomas Tervo

orienteering, ralay

silver

JWC

2002

Tuomas Tervo

orienteering

silver

JWC

2002

Liisa Loikas

aesthetic group gymnastics

gold

WC

2002

Miina Kenttä

pole vault

gold

SWC

2002

Sini Aarnio, Anne-Sofia Hokkanen, Katri Kalevi, Maria Kokko, Anna Konu, Anu Peltonen, Heli Tikkanen

synchronized skating

gold

WC

2002

Tomi Mäki, Tuomo Ruutu

ice hockey

bronze

JWC

2002Mikko MontofloorballbronzeJWC
2001Henry Myöhänenamerican footballbronzeJWC

2001

Henry Myöhänen

american football

silver

EC

2001Silja LehtinensailinggoldWC
2001Jari Gusev1500 m runninggoldPAR EC

2001

Juha Peltola

orienteering relay

gold

WC

2001

Helena Juppala

shooting 300m

gold

EC

2001Laura Virkki, Iiro KarjalainenCheer MixedbronzeWC

2001

Riina Tolonen

1500m running

bronze

JEC

2001

Mårten Boström

orienteering

silver

JWC

2001

Sari Multala

sailing

gold

WC

2001

Janne Kyttänen, Mika Monto, Juha Raumolin, Olli Tuominen

squash team

bronze

EC

2001

Mäkelänrinne Girl's team

football

gold

SWC

2001

Antti-Jussi Niemi, Jarkko Ruutu, Juha Ylönen, Ossi Väänänen

ice hockey

silver

WC

2001

Riikka Siberrg, Elina Simonen, Arja Joutsen, Jenni Järvelä

floorball

gold

WC

2001

Elina Aalto, Inna Sareneva, Satu Tiittanen

synchronized skating

silver

WC

2001

Emma-Lotta Laine

ringette

gold

WC

2001

Juulia Erämö, Mervi Heinaro, Essi Kivistö, Heidi Kovanen, Aleksandra Kral-Leszczynski, Mia Manninen, Eeva-Leena Muurman, Riikka Paasonen, Kati Punakallio, Milja Sarkkinen, Kati Savolainen

synchronized skating

gold

JWC

2000

Tuomo Ruutu, Tero Määttä

ice hockey

silver

JWC

2000

Tomi Mäki

ice hockey

bronze

JWC

2000

Kevin Kantee

ice hockey

bronze

JOG

2000

Hanna-Maria Seppälä

50m swimming

gold

JEC

2000

Hanna-Maria Seppälä

100m swimming

gold

JEC

2000

Joona Puhakka, Ville Vahtola

diving, synchronized

bronze

JEC

2000

Ville Vahtola

diving, 1m

silver

JEC

2000

Joona Puhakka

diving, 3m

bronze

JEC

2000

Joona Puhakka

diving, 1m

bronze

EC

2000

Liisa Mäkinen

disco, freestyle

silver

WC

2000

Sini Aarnio, Kaisa Simola

synchronized skating

bronze

WC

2000

Sofia Sandqvist

floorball

gold

WC

2000

Katja Repo

cycling, downhill

silver

WC

2000

Emma Laaksonen, Karoliina Rantamäki

ice hockey

bronze

WC

2000

Antti-Jussi Niemi, Ville Peltonen, Janne Niinimaa, Ari Sulander

ice hockey

silver

WC

2000

Semir Ben-Amor, Tuukka Mäkelä, Tero Määttä, Tuomo Ruutu, Kari Lehtonen

ice hockey

gold

JWC

2000

Aino-Maria Hirvi

orienteering relay

gold

JWC

2000

Aino-Maria Hirvi

orienteering long

bronze

JWC

2000

Aino-Maria Hirvi

orienteering short

gold

JWC

1999

Tuuli Matinsalo

aerobics

gold

WC

1999

Salla Sukki

orienteering short

silver

JWC

1999

Juha Peltola

orienteering relay

silver

WC

1999

Juha Peltola

orienteering short

silver

WC

1999

Mopsi Veromaa

shooting

gold

JWC

1999

Tuomas Tuovinen, Jaakko Mäkitalo

golf, team

bronze

JEC

1999

Mäkelänrinne Boys team

basketball

bronze

SWC

1999

Mäkelänrinne Girls team

football

gold

SWC

1999

Antti-Jussi Niemi, Ville Peltonen, Ari Sulander

ice-hokey

silver

WC

1999

Elisa Simonen, Arja Joutsen, Sofia Sandqvist

floorball

gold

WC

1999

Minna Nummela

1500m running

silver

SWC

1999

Ossi Väänänen

ice-hockey

gold

JWC

1998

Olli Ahonen, Eero Somervuori

ice-hockey

gold

JWC

1998

Kai Linna, Antti-Jussi Niemi, Ville Peltonen, Jarkko Ruutu, Ari Sulander

ice-hockey

silver

WC

1998

Miikka Lindholm, Ville Peltonen, Jarkko Ruutu, Ari Sulander

ice-hockey

silver

JEC

1998

Olli Tuominen

squash

bronze

JEC

1998

Janne Kyttänen, Mika Monto, Juha Raumolin, Timo Tuominen, Olli Tuominen

squash team

silver

EC

1998

Arja Joutsen

floorball

silver

WC

1998

Tuuli Matinsalo

aerobic

gold

EC

1998

Tuuli Matinsalo

aerobic

silver

WC

1998

Nita Arpiainen

snowboarding

silver

JWC

1998

Katja Repo

bicycling

silver

EC

1998

Tytti Petäjä

sailing

silver

JEC

1998

Niko Autti

karate

bronze

JEC

1998

Emma Laaksonen, Karoliina Rantamäki

ice-hockey

bronze

OG

1998

Janne Niinimaa, Ville Peltonen, Ari Sulander, Juha Ylönen

ice-hockey

bronze

OG

1997

Jukka Erätuli

snowboarding

silver

JWC

1997

Olli Tuominen

squash

gold

JEC

1997

Karoliina Rantamäki

ice-hockey

bronze

WC

1997

Arja Joutsen, Sofia Sandqvist, Elisa Simonen

floorball

silver

WC

1997

Katja Repo

bicycling, downhill

bronze

WC

1997Joachim Hindrénmc trial, indoorbronzeEC

1997

Kristian Heinilä

sailing

bronze

EC

1997

Ulla Posti

sailing visually handicapped

bronze

WC

1997

Juha Peltola

orienteering relay

silver

WC

1997

Kristian Heinilä

sailing

gold

WC

1997

Mäkelänrinne girls team

football

gold

SWC

1997

Sari Multala

sailing

gold

JEC

1997

Olli Ahonen, Eero Somervuori

ice-hokey

gold

JEC

1996

Tuuli Matinsalo

aerobic

gold

EC

1996

Tuuli Matinsalo

aerobic

gold

WC

1996

Jussi Lindgren

bowling, team

bronze

JEC

1996

Samuli Jalkanen, Eero Somervuori

ice-hockey

silver

JEC

1996Tommi Ahvala, Joachim Hindrénmc trial, teambronzeWC

1996

Mira Kasslin

bicycling 500 m

gold

JWC

1996

Mira Kasslin

bicycling sprint

gold

JWC

1996

Turkka Kuusisto

karate, shukokai

silver

JWC

1995

Janne Niinimaa, Ville Peltonen, Ari Sulander, Tero Lehterä, Juha Ylönen

ice-hockey

gold

WC

1995

Mäkelänrinne Girls' team

football

gold

SWC

1995

Janne Hänninen

speed skating

bronze

JWC

1995

Mira Kasslin

bicycling

bronze

JWC

1995

Antti-Jussi Niemi

ice-hockey

gold

JEC

1995

Mira Kasslin

bicycling 500 m

girls WR

 

1995

Mira Kasslin

bicycling 500 m (22 y.)

silver

JEC

1995

Mira Kasslin

bicycling sprint (22 y.)

silver

JEC

1994

Mika Monto

squash, team

bronze

JWC

1994

Mika Monto, Timo Tuominen

squash, team

bronze

JEC

1994

Tapani Partanen

skiing orienteering, short

gold

JWC

1994

Tapani Partanen

skiing orienteering, long

silver

JWC

1994

Tapani Partanen

skiing orienteering relay

gold

JWC

1994

Ville Peltonen

ice-hockey

bronze

OG

1994

Ville Peltonen

ice-hockey

silver

WC

1994

Terhi Hyttinen

orienteering

bronze

JWC

1994

Anu Heikkilä

orienteering relay

silver

JWC

1994

Helena Juppala

shooting

bronze

JWC

1994

Markus Mentu

snowboarding

silver

JWC

1994

Mikko Dannbäck

shotput

gold

SWC

1993

Mika Loikkanen

discus

bronze

JEC

1993

Timo Tuominen, Mika Monto, Pete Saarnivaara

squash, team

bronze

JEC

1993

Kia Paasivirta

squash, team

bronze

JEC

1992

Juha Raumolin

squash

gold

JEC

1992

Juha Raumolin

squash

gold

JWC

1992

Juha Raumolin, Samu Konttinen, Mikko Laakkonen

squash, team

silver

JEC

1992

Tommi Ahvala

mc trial

gold

WC

1992

Keijo Säilynoja

ice-hockey

silver

OG

1992

Antti Kasvio

swimming

bronze

OG

1992

Jari Gusev

5000m running

bronze

PAR

1992

Aarto Hirvi

orienteering relay

gold

JEC

1992

Pasi Luukkainen

judo

silver

JEC

1991

Mäkelänrinne Girls' Team

basketball

gold

SWC

 

Kuvaaja: Ville Siren
(c) SportElite
Kuva: Jääkiekkoliitto
Kuva: Voimisteluliitto
Kuva: Salibandyliiga
Kuvaaja: Tommi Tapola